Realme 11 Pro Plus Price in Pakistan
Realme 11 Pro Plus Price & Specifications
| Release Date | 24-11-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.5 x 73.9 x 7.8 mm |
| Phone Weight | 173 g |
| Operating System | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Realme 11 Pro Plus price in Pakistan is 98,749 PKR. Realme 11 Pro Plus is available . Realme 11 Pro Plus launched with impressive color options Dark Matter Black. Realme 11 Pro Plus phone weighs only 173 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme 11 Pro Plus is set up with a 108 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Realme 11 Pro Plus. The Display of Realme 11 Pro Plus supports Resolution up to 1080 x 2412 pixels and the screen Size is 6.7 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme 11 Pro Plus price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme 11 Pro Plus Availability
| Expected Price: | Rs. 98,749 |
| Release Date: | November 24, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme 11 Pro Plus Price and Specs
| Realme 11 Pro Plus 512GB Storage | Rs. 98,749 |